Založ si blog

Elektro tanečný Nôze prídu 4. februára roztancovať Nu Spirit Club

Sú tak trochu uletení, v ich piesňach cítiť okrajovú horkosť, ale aj dobre situovanú srandu. Spája ich láska ku klavíru, slameným klobúkom a čudnému nutkaniu obnažovať sa do pol pása.

Nicolas Sfintescu (aka DJ Freak, zakladateľ Circus Company label) a jeho brilantný stage-ový partner, Ezéchiel Pailhès boli vždy zainteresovaní do ich rozkolného debutu Craft sounds and voices.

Prvé dva albumy francúzskej skupiny Nôze, v ktorých vládol tanečný elektro house-tech, bola totiž hudba sporu medzi clubovou a chillovou. Inovatívne momenty albumu Songs on the Rocks však posunuli veci ďalej. Pailhès, ktorý cvičil hru na piáne medzi stenami akadémie, pridal na tempe a zvučnosti klávesov. Niet čudo, že každý album je znamenitý posun vpred, veď Pailhès je melodický článok kapely, Sfintescu zas udržiava podporných vokalistov a svojím zábavným prístupom stupňuje tanečnú atmosféru.

Konvenčnosť týchto dvoch Francúzov je asi taká silná, ako instantná káva z automatu. Svedčí o tom aj Sfintescovo desivé vrčanie, ktoré je situačne smiešne, inokedy až neznesiteľne iritujúce. Spomenúť treba aj infantilný žabí hlas, bez ktorého by piesne neboli také trhnuté. Songs on the rocks udržuje v éteri piesní pôvodné funkové afekty, ale namiesto kabaretného popu uplatňuje ich rytmické loopy v pozadí. Podľa feedbacku poslucháčov je to kapelin najprístupnejší album.  Výsledok ich tvorby je teda veľmi ťažké porovnať s podobne zameranou formáciou. Taký Man Man sú k tejto teatrálnej dvojke azda najbližší.

Pieseň „L´Inconnu Du Placard“ otvárajú neurotické kongo bubny. Komparzuje im detský xylofón, sprevádzaný hladkým harmonickým chórom. Niektoré ich piesne síce znejú ako žart vlastnej produkcie, vláčny a uvoľnený celok, ale predsa. Nôze sú excelentný, keď vložia svoje zhudobnené zvláštnosti do zúžených aranžmánov. Drevené perkusie a iritujúce zvuky klaksónu piesne „Ethiopo“ sa najviac približujú k debutovým nehovoreným piesňam.  „Slum Girl“ spája všetky ambicióznejšie aranžmá pulzujúcich klaxónov, ktoré pretrvávajú až do finálneho konca. Svojím prozaickým obsahom textu patrí k tým zmysluplnejším. Jej témou je špinavosť, špionáž a krimi zápletka.

Absolútny vrchol a zároveň najznámejšia pieseň,  ktorá sa do podvedomia fanúšikov dostala pre svoju nespútanú tanečnosť a sekaný spev, je bez debaty „Remember Love“. Pailhès tu predviedol svoj geniálny odhad pre zábavné tempo melódie. Podarilo sa im predstaviť výrazné vokály, či už v angličtine s prominentným akcentom alebo v materskej francúzštine.

Ich piesne sú čudná kompilácia klávesov, chrčania a technických vylepšení. Skupina si ide vlastnou cestou geniálnych čudákov, obecenstvo ich práve za toto zbožňuje a ich piesne nasávajú rovnako ako horskú sviežosť francúzskych kopcov.

Na záver: Ak sa k inštrumentálnemu piánu, ktorý má jeden z najčistejších tónov zvukového spektra šibalsky pridá mixák so svojími efektami, vznikne súhra prejavu dvoch rôznych zákonov hudby, ktorých výsledkom je hudobný počin menom Nôze.

 

Zdroj:

Pitchfork.com

Itunes.com

Discogs.com

 

4 scény

02.03.2012

 Už som veľmi unavená. Hriešne príťažlivé tváre z bilbordov sa mi liepu na oči, uši mám ohučané dávivými zvratkami neochvejných kokotov v honosných stoličkách. V tlači už nie viac »

Dephzac – High Tatras EP

08.02.2012

Dnes nachádzame pomerne veľa DJov, ktorí sa pri produkcii venujú rozličným témam. Niektorí lámu beaty so svojou ťažkopádnou psychikou, iní vsádzajú na tanečnejšie počiny. Melodický súzvuk viac »

Delikátne tóny zvodnej ikony menom Goldfrapp

07.02.2012

Úvodom: Skvostné meno tejto kapely sa posunulo zo speváčkinho priezviska nad hlavu všetkých členov. Alison Goldfrapp je hypnotická vokalistka, ktorá v 90. rokoch spolupracovala s hviezou ako Orbital viac »

Heiko Maas

Maas od Trumpa očakáva aspoň "minimum spoľahlivosti" v zahraničnej politike

18.07.2018 22:26

"Je to jednoducho aj ťažké robiť politiku, keď informácia alebo fakty majú polčas rozpadu 24 hodín," uviedol nemecký šéf diplomacie.

Mychajlo Ježeľ

Ukrajinský exminister Ježeľ dostal v Bielorusku štatút utečenca

18.07.2018 21:38

Ježeľovi hrozí doma päť až osem rokov väzenia za spreneveru dvoch miliónov dolárov.

mayová

Extrémistu usvedčili z plánovania vraždy premiérky Mayovej

18.07.2018 21:11

Naa'imur Zakariyah Rahman mal v úmysle nastražiť výbušninu pred vchodom do sídla britskej premiérky na Downing Street.

trump

Kto sa v tom má vyznať? Biely dom poopravil Trumpa, ktorý sa neskôr poopravil sám

18.07.2018 20:42, aktualizované: 21:50

Americký prezident vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty už nie sú terčom Ruskej federácie. Neskôr uviedol, že "hrozba stále existuje".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 12881x
Priemerná čítanosť článkov: 1171x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy